UDHA E SHKRONJAVE

Vladimir Prifti ( 1978)

Mësuesi atdhetar Dhaskal Todri, i shoqëruar nga Tunxhi pasi ka bërë një rrugë të gjatë, sjell në Shqipëri shkronjat shqipe që do të përdoren për të shypur abetaren e parë të gjuhës shqipe. Në një han ata takohen me një prift të panjohur i cili i shoqëron për t’i treguar rrugën. Prifti, i shtyrë nga kryepeshkopi, vret mësuesin. Tunxhi vret priftin duke i çuar shkronjat në vendin e duhur.

Djali elastik

Filmi "Djali elastik" prodhim i vitit 1989. Regjia: Besim Kurti, Skenari: Adelina Balashi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Hajg Zaharjan. "Ai është një djalë 9 vjeçar i dalluar për mjeshtëritë e tij si akrobat që vihen re nga gjyshi i tij. Ai i kënaq të gjithë me durimin dhe pasionin e tij. Heroi ynë do të kalojë shumë vështirësi deri sa të bashkohet me trupën e cirkut por ato nuk ia arrijnë të lëmojnë pasionet dhe dëshirat e tij fëminore."

Bregu i ashpër

Filmi "Bregu i ashpër" prodhim i vitit 1988. Regjia: Drita Koçi, Skenari: Diana Çuli, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Thoma Simaku. "Në fund të luftës së II Botërore Luljeta caktohet të punojë si aktiviste e partisë në zonat e thella malore. Kriminelët e detyrojnë gruan të rrijë e mbyllur brenda katër mureve sipas kanunit dhe kjo e pengon Luljetën të zhvillojë aktivitetin e saj."

Pjata prej druri

Pjata prej druri

Teater - Drame e amerikanit Edmond Morris, realizuar në Teatrin Kombetar nga regjisori Gezim Kame, skenografi Agim Zajmi dhe interpretuar nga aktoret: Sulejman Pitarka, Bujar Asqeriu, Reshat Arbana, Rajmonda Bulku, Luftar Pajo, Agim Qirjako etj. 

"Ne qender të kesaj pjese, figura e nje plaku, te cilin duan ta heqin qafe e ta degdisin ne nje azil pleqerie bijte e vet dhe nje nuse e re, fati i se ciles behet edhe me i dhimbshem se nga fati i ketij njeriu, dikur te lumtur, qe po pi tani kupen e hidhur te helmit te pleqerise,- burim i nje drame sociale, paksa i kapercyer per atdheun e dramaturgut Morris, por i pranishem, i prekshem e trondites, për vatrat tona te mbushura me drama të tilla, gati të perngjashme.. "

Scanderbeg, Warrior King of Albania

Scanderbeg, Warrior King of Albania

"Scanderbeg, Warrior King of Albania" - Dokumentar ne gjuhen Angleze.

Shtëpia jonë e përbashkët

Filmi "Shtëpia jonë e përbashkët" prodhim i vitit 1981. Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Teodor Laço, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Aleksandër Lalo. Aktoret: Mina Koxhaku,Gjergj Lala,Sulejman Pitarka "Në familjen e Kozma Selitës çdo pjesëtar është i dhënë me pasion pas punës së tij. Mamaja Vita është rrobaqepëse Djali më i madh Xhoxhi punon në rafinerinë e naftës Aurora është farmaciste dhe Vaso naftëtar. Flonja dashuron Vason por ajo do që Vaso të heqë dorë nga të qënit naftëtar. Por Vaso i edukuar me dashurinë ndaj profesionit të tij nuk mund të pajtohet me interesat e Flonjës."

Shtepia Jone e Perbashket

Trishtimi i zonjës Shnajder

Trishtimi i zonjës Shnajder

"Trishtimi i zonjës Shnajder" është një film shqiptar i xhiruar në vitin 2005 në Ceki, por i shfaqur në 2008. Është një histori e cila do të priste në sirtar për shumë vjet. Ishte historia e një të riu, i cili u dashurua në Çeki, por që prishja e bllokut komunist në atë kohë e detyroi që të largohej nga dashuria e tij. Ai ishte pjesë e atij kontingjenti më të rinj që mbartnin të njëjtën histori mbi supe. Megjithatë Pirro Milkani pati mundësinë që të rikthehet dhe të hedhë në celuloid atë pjesë jetë, të cilën ai e braktisi pa dëshirën e tij. Filmi "Trishtimi i Zonjës Shnajder" është i ndërtuar mbi elemente autobiografike dhe në këtë realizim, ai po kryen një udhëtim në të shkuarën e tij dhe po sjell para shikuesve, jo vetëm historinë e tij personale, por edhe atë të shumë bashkëmoshatarëve të tij shqiptarë." Regjisor : Eno Milkani, Piro Milkani Shkrimtar : Piro Milkani (historia), Radek Sofr Data e premierës : 14 Mars 2008 (Shqipëria) Lloji: Drama | Romance mosha:nga 12 vjec Aktorët dhe rolet: Anna Geislerová ... Mrs. Snajderová Nik Xhelilaj ... Lekë Seriani Barbora Stepánová ... Innkeeper Tomás Töpfer ... Director Piskácek Kamil Kollarik ... Artur Zach Michele Placido ... Count Sternberk Paolo Buglioni ... Mr. Snajder Arta Dobroshi ... Ema Hanc Niko Kanxheri Pavlina Karpeles Alena Kubalkova Michaela Kundelová Monika Kvasnicková Violeta Manushi Petra Novotná Bohumil Starý Otta Tesar

Zemrat Qe Nuk Plaken

Zemra që nuk plaken

Zemra që nuk plaken është një film shqiptarë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1977. Regjia: Esat Ibro, Esat Musliu, Skenari: Bashkim Hoxha, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Çesk Zadeja. "Xha Azemi ka dalë në pension pas 30 vjetësh punë si shofer kamioni. Por ai nuk mësohet dot me këtë qetësi. Shokë të tjerë aktivë e ndihmojnë të kalojë një prag tjetër të jetës." Aktorët: Violeta Manushi Esat Oktrova Kadri Roshi

Qortimet e vjeshtës

Shkelqim i Perkohshem

Copyright © 2006 - 2011 - Filma Shqip - is proudly powered by Blogger
Ky blog eshte falas per te gjith, gjithashtu lejohet kopjimi i qdo materiali duke theksuar burimin.